logo BIPLogo Facebook

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu

Budynek MOPS fot. Dorota Szadejko

 

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

 Policzyliśmy osoby bezdomne we Wrocławiu, czekamy na wyniki badań. Termin wypełnienia przez gminy sprawozdania jednorazowego ustalony został  do 1 marca 2019 r.Koordynatorem gminnym badania  wyznaczony został kierownik Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców Tomasz Neumann.

Media o Nas:

Sprawne przeprowadzenie badania wymagało zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży miejskiej, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy.

W trakcie badania ściśle współpracowały wszystkie w/w służby. Szczególne podziękowania przekazujemy TVP Wrocław, Radiu Wrocław oraz TV TRWAM, za zainteresowanie się badaniem i profesjonalizm podczas  przeprowadzania wywiadów. W środku nocy przy świetle kamer z osobami bezdomnymi często wyrwanymi ze snu. Pomimo obecności mediów udało się złapać z badanymi bardzo dobry kontakt. Osoby bezdomne tej nocy zostały także  poinformowane o możliwości skorzystania z noclegu i ciepłego posiłku w miejscach na terenie Wrocławia do tego przeznaczonych.

W celu  dotarcia w nocy  do osoby bezdomnej przebywającej w miejscu niemieszkalnym (ogródki działkowe, parki itp.) we Wrocławiu utworzonych zostało 10 zespołów spisowych. W skład każdego zespołu weszli: pracownicy MOPS Wrocław, funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej Wrocławia.

Informacja o osobach bezdomnych na terenie Gminy Wrocław  za rok 2019 zbierana była w:

  • noclegowniach
  • schroniskach dla osób bezdomnych;
  • schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi;
  • ogrzewalniach;
  • domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
  • ośrodkach interwencji kryzysowej;
  • specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
  • szpitalach, hospicjach, ZOL, innych placówkach zdrowia;
  • zakładach karnych, aresztach śledczych;
  • izbach wytrzeźwień, pogotowia socjalne;
  • pustostanach, domkach na działkach, altanach działkowych

W nocy z 13 na 14 lutego 2019r od godziny 21:00 do wczesnych godzin porannych:

  • miejsca niemieszkalne: ulice, klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp.;
  • inne miejsca.

Liczba osób bezdomnych we Wrocławiu  na podstawie danych z Ogólnopolskiego badania przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego wyniosła łącznie 921.

Na na podstawie wypełnionych ankiet jesteśmy w trakcie sumowania liczb odnoszących się do osób bezdomnych, które spędziły noc z 13 na 14 lutego 2019 r. we wszystkich  placówkach noclegowych we Wrocławiu. Sumujemy również  liczbę osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. Tych do, których na podstawie informacji od służb byliśmy w stanie dotrzeć. Jako MOPS Wrocław dołożyliśmy, także wszelkich starań aby badanie było wiarygodne. Zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego koordynatora badania wyznaczonego przez Wojewodę Dolnośląskiego   ustrzegliśmy się błędu „dublowania się danych”. Ta . sama osoba nie była  liczona co najmniej 2 razy. Ponadto każda osoba bezdomna spędzająca nocleg w placówce noclegowej została zapytana, czy  wcześniej objęta została procedurą  zarejestrowania przez osoby realizujące badanie w miejscu niemieszkalnym.

Wszystkie osoby biorące udział w badaniu były wyposażone w papierowe wydruki "Kwestionariusza osoby bezdomnej". Nie zawsze była możliwość całkowitego wypełnienie kwestionariusza. Wówczas  wpisywano te informacje, które były możliwe do uzyskania. Wszystkie wypełnione kwestionariusze zostały następnie przekazane do Gminnego koordynatora badania. Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych było także okazją do przekazania osobom bezdomnych specjalnych pakietów żywnościowych przygotowanych przez MOPS Wrocław. Więcej o pakietach żywnościowych MOPS Wrocław można przeczytać tutaj:

 

Zdjęcia w galerii poniżej:  Andrzej Owczarek. fotoreporter Radia Wrocław 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij