logo BIP

MOPS informacja

W OKRESIE PANDEMII NA PAŃSTWA TELEFONY W SEKRETARIACIE

OCZEKUJEMY DO GODZINY 19:00. (PN.-PT.)

Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03

Sekretariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław ul. Strzegomska 6
Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03
fax (071) 78-22-405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

Kasy przy ul.Strzegomskiej 6 czynne od pn.do pt.

w godzinach 10:00 - 14:00 

Uwaga! za wyjątkiem ostatniego dnia miesiąca -

kasy czynne od 10:00-12:00

INFOLINIA

  tel. 71 782 23 22

Świadczenia rodzinne, 500+ oraz 300 +

   tel. 71 799 92 74

   tel. 71 782 23 26 (wypłata)

DODATKI MIESZKANIOWE

    tel. 71 782 23 46

    tel. 71 782 23 48

KARTA RODZINA PLUS i
KARTA DUŻEJ RODZINY

    tel.  (71) 78 23 595

    tel.  (71) 78 23 594

   ul. Strzegomska 6, pokój 26
 Obsługa klientów w okresie pandemii:

Przyjmujemy klientów od poniedziałku

do piątku od godziny 8.00 do 15.00. !

 

POWIATOWY ZESPÓŁ DS. ORZEKANIA  NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI                   

Pl. Solidarności 1/3/5  - III piętro

53-661 Wrocław

Obsługa klientów pokój nr 316

Wyszukaj

zdjęcie przedstawia samochód - busa, który przewozi posiłki dla osób bezdomnych

W piątek 30 października na wrocławskie ulice ponownie wyrusza Streetbus, czyli bus, z którego potrzebującym rozdawane są ciepłe posiłki. Startuje o godzinie 20 z ulicy Sieradzkiej i będzie jeździł taką samą trasą, jak jesienią minionego roku i tegoroczną wiosną. Wtedy akcja okazała się niezwykle potrzebna i dlatego jest kontynuowana.

Jestem wzruszony, że po raz kolejny, dzięki współpracy miejskiego Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, MPK i organizacji pozarządowych – Fundacji Homo Sacer i Fundacji Szerszy Krąg, udaje się zorganizować pomoc dla osób, którym życie mniej szczęśliwie się ułożyło – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - To piękny przykład tego, jak wiele można osiągnąć działając wspólnie. Pandemia spowodowała, że wielu potrzebujących unika zbiorowisk, więc posiłek i dobre słowo, który do nich dowozimy, są często jedynymi, z których mogą bezpiecznie skorzystać. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się pomóc wszystkim, którzy tej pomocy oczekują.

Dotychczas Streetbus przejechał 9 443 km, a obsługujący go kierowcy spędzili za kółkiem blisko 1 368 godzin (a jeśli chcemy być precyzyjni, to 1 367 godzin i 55 minut) spalając przy tym 4 190 litrów paliwa. Wszystko po to, aby wydać potrzebującym 36 757 porcji zupy.

- MPK nie będzie stało bezczynnie, zwłaszcza w tak trudnym okresie pandemii, gdy wielu potrzebujących pozbawionych jest dostępu do ciepłych posiłków – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK. – Oprócz regularnego dowożenia seniorom żywności w okresie kwarantanny kluczową akcją pomocową MPK jest Streetbus. Jestem niezwykle zadowolony z jego efektów, ponieważ udało się wesprzeć naprawdę wiele osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dlatego teraz ponownie z zapałem włączamy się w pomaganie potrzebującym.

Podczas pierwszej edycji Streetbusem były dwa pojazdy. Zimą tę funkcje pełnił autobus Volvo 7000A, który przez długie lata woził wrocławian, a na starość został przerobiony na mobilną jadłodajnię. Bezdomni mogli się w nim ogrzać i zjeść. Idea polegała na tym, aby Streetbus krążył po mieście zatrzymując się na przystankach wyznaczonych tam, gdzie z reguły jest najwięcej bezdomnych. Kurs kończył w pobliżu Ogrzewalni św. Brata Alberta dla Osób Bezdomnych przy ul. Gajowickiej. MiserArt to właśnie projekt wrocławskiego Towarzystwa im. Brata Alberta. Wiele zmieniła jednak epidemia i wprowadzone przez nią środki ostrożności. „Volviaka” zastąpił Mercedes Sprinter, a posiłki (szczelnie zamknięte zaraz po ugotowaniu) wydawane były na zewnątrz. Przez koronawirusa zapotrzebowanie na nie radykalnie wzrosło.

- Pierwotnie Streetbus był planowany tylko na niskie temperatury, a pilotaż dotyczył wydawania 50 posiłków. Wybuchła jednak pandemia, która okazała się trudnym czasem dla bezdomnych. Nie mogli być w kwarantannie domowej, jak większość z nas. Byli odsłonięci. Nie mogli liczyć na pomoc wielu instytucji, które wcześniej im pomagały. Te, albo przestały działać, albo mocno ograniczyły zakres pomocy ze względu na surowe pandemiczne przepisy – wyjaśnia Andrzej Ptak, partner społeczny MiserArt.

Jak bardzo to wsparcie było potrzebne, niech świadczy fakt, że podczas niesprzyjającej zimowej aury, od stycznia do końca marca, średnio wydawanych było od 43 do 73 porcji dziennie. Od kwietnia ich liczba wzrosła i wynosiła od 123 do 156.

Przypominamy trasę Streetbusa: rusza z przystanku przy ul. Sieradzkiej, a postoje ma na przystankach Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, Sucha i Zaporoska, a kilka innych funkcjonuje jako przystanki „na żądanie”. Kurs kończy przy ul. Gajowickiej.

Streetbus to projekt, który uzupełnia istniejący system wsparcia osób dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie. Posiłki wydawane w Streetbusie finansuje Miasto i MOPS, zadanie realizują organizacje pozarządowe wspierane przez MPK Wrocław, które wzięło na siebie całą logistykę.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij