logo BIP

MOPS informacja

W OKRESIE PANDEMII NA PAŃSTWA TELEFONY W SEKRETARIACIE

OCZEKUJEMY DO GODZINY 19:00. (PN.-PT.)

Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03

Sekretariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław ul. Strzegomska 6
Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03
fax (071) 78-22-405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

Kasy przy ul.Strzegomskiej 6 czynne od pn.do pt.

w godzinach 10:00 - 14:00 

Uwaga! za wyjątkiem ostatniego dnia miesiąca -

kasy czynne od 10:00-12:00

INFOLINIA

  tel. 71 782 23 22

Świadczenia rodzinne, 500+ oraz 300 +

   tel. 71 799 92 74

   tel. 71 782 23 26 (wypłata)

DODATKI MIESZKANIOWE

    tel. 71 782 23 46

    tel. 71 782 23 48

KARTA RODZINA PLUS i
KARTA DUŻEJ RODZINY

    tel.  (71) 78 23 595

    tel.  (71) 78 23 594

   ul. Strzegomska 6, pokój 26
 Obsługa klientów w okresie pandemii:

Przyjmujemy klientów od poniedziałku

do piątku od godziny 8.00 do 15.00. !

 

POWIATOWY ZESPÓŁ DS. ORZEKANIA  NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI                   

Pl. Solidarności 1/3/5  - III piętro

53-661 Wrocław

Obsługa klientów pokój nr 316

Wyszukaj

W czerwcu 2020 ruszył projekt aktywizacji społeczno-zawodowej dla mieszkańców bloku.

- Zrobiliśmy analizę potrzeb mieszkańców. Kto pracuje, a kto nie, kto ma długi, kto jest niepełnosprawny. Część osób boryka się z problemami, które nagromadziły się przez wiele lat - mówi Joanna Kot.

Zdjęcia - opis:

  • Świetlica integracyjna po remoncie, fot. Wrocławska Spółdzielnia Socjalna.
  • Prace ogrodnicze przed blokiem socjalnym przy Koreańskiej 1, fot. Wrocławska Spółdzielnia Socjalna.
  • Punkt konsultacyjny urządzony w pokoju nr 114. Fot. Wrocławska Spółdzielnia Socjalna.

- Dzięki pomocy pracowników socjalnych z MOPS, którzy od lat tam pracują, zaczęliśmy z tymi ludźmi rozmawiać. „Aktywizacja społeczna” to wyświechtane sformułowanie. Tak naprawdę w przypadku każdej osoby potrzebne jest indywidualne podejście i wspólne podjęcie działań zgodnie z potrzebami danej osoby. Ważne jest by nie kierować się stereotypem, tylko próbować dotrzeć do mieszków bloku socjalnego i zaangażować ich do wspólnych działań. Tylko wtedy możemy liczyć na efekty.

Celem projektu jest nie tylko poprawa stanu technicznego części wspólnych budynku, ale przede wszystkim praca z mieszkańcami na rzecz poprawy funkcjonowania tego miejsca. Chcemy pokazać, że angażując mieszkańców do różnych działań możemy zapobiec dewastacji tego budynku  i poprawić relacje międzyludzkie – opowiada Joanna Kot.

W ramach projektu jedno z pomieszczeń zaadaptowane zostało na świetlicę integracyjną, w której prowadzone są warsztaty dla mieszkańców. Będą tam realizowane warsztaty kulinarne, treningi budżetowe czy spotkania np. z doradcą zawodowym.

W innym urządzono punkt konsultacyjny, gdzie dla mieszkańców dostępny jest pracownik socjalny, prawnik  czy psycholog. Jeśli potrzeba – także specjalista ds. uzależnień. Każdy z mieszkańców bloku może nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty.

- Łazienki, kuchnie, części wspólne budynku są w złym stanie. Konieczna była poprawa ich stanu by mieszkańcy mogli z nich w pełni korzystać. W 20 mieszkaniach zrobiliśmy drobne remonty, porządki – u tych osób, które nie są w stanie ich zrobić samodzielnie. Kiedy ludzie zauważyli, że coś tu się dzieje dla nich, sami zaczęli się tym interesować. Część mieszkańców pomaga przy odnawianiu przestrzeni wspólnych, m.in. w pracach ogrodniczych przy bloku – mówi Joanna Kot.    

Spółka Wrocławskie Mieszkania odnowiła niedawno 40 pustostanów (z około 100 mieszkań w bloku przy Koreańskiej 1) i niebawem pojawią się w nich nowi lokatorzy. – Będziemy pracować również z nimi – zapowiada Joanna Kot.

Projekt aktywizacji społecznej przy ul. Koreańskiej 1 trwać będzie do końca tego roku. Jak podkreślają w WSS, ważne by po zakończeniu projektu dalej pracować z mieszkańcami bloku i nie pozostawiać ich samych. Bo problemy bloków socjalnych biorą się stąd, że nie pracuje się z ludźmi.

Wrocławska Spółdzielnia Socjalna

Wrocławska Spółdzielnia Socjalna (WSS) założona została w 2015 roku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta — Koło Wrocławskie oraz Fundację św. Józefa. W 2020 roku do WSS dołączyła Gmina Wrocław. Spółdzielnia jest podmiotem ekonomii społecznej. Zatrudnia do realizacji swoich zleceń osoby doświadczające wykluczenia społecznego – 90 proc. jej pracowników to osoby kierowane przez MOPS bądź z placówek Brata Alberta.

WSS realizuje usługi jak zwykła firma, startuje w przetargach, prowadzi pełną księgowość. Zyski inwestuje w zatrudnianie osób trwale bezrobotnych. Oferuje usługi porządkowe, remontowo-budowlane, związane z utrzymaniem terenów zielonych. Zatrudnia w tej chwili 25 osób.  W tym roku jej pracownicy dbali m.in. o tereny zielone przy ul. Obornickiej (współpraca z wojskiem) i na Wzgórzu Gajowickim. Pomagali przy logistyce akcji Zmień Piec, zajmowali się na zlecenie ARAW dystrybucją biuletynu miejskiego.

Projekt aktywizacji społecznej przy ul. Koreańskiej 1 trwać będzie do końca tego roku. Jak podkreślają w WSS, ważne by po zakończeniu projektu dalej pracować z mieszkańcami bloku i nie pozostawiać ich samych. Bo problemy bloków socjalnych biorą się stąd, że nie pracuje się z ludźmi.

Źródło:  https://www.wroclaw.pl/rozmawia/blok-socjalny-na-brochowie-w-trakcie-zmian

Autor: Maciej Wołodko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij