logo BIP

PODSTAWOWE INFORMACJE

W OKRESIE PANDEMII OCZEKUJEMY
NA PAŃSTWA TELEFONY
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
OD GODZINY 7.30 DO 19:00.
Kontakt: tel. 71 78 22 300 do 03

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
tel: 71 78 22 300 do 03
fax: 71 78 22 405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

 

kasy

Kasy przy ul. Strzegomskiej 6

są czynne od poniedziałku do piątku

od godziny 10:00 do 14:00.

W ostatni dzień miesiąca

kasy są czynne od godziny 10:00 do 12:00.

 

Infolinia

tel. 71 78 22 322

 

Świadczenia rodzinne
i Program Rodzina 500+

tel. 71 79 99 274

tel. 71 78 22 326 (wypłaty)

 

DODATKI MIESZKANIOWE

tel. 71 78 22 346

tel. 71 78 22 348

 

KARTA RODZINA PLUS
i KARTA DUŻEJ RODZINY

tel.  71 78 23 595

tel.  71 78 23 594

ul. Strzegomska 6, pokój 26

W okresie pandemii
biura przyjmują
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do 15.00. 

 

POWIATOWY ZESPÓŁ
DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
                  

tel. 71 78 22 360

tel. 71 78 22 362

tel. 71 78 22 363

e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316

Przyjmujemy klientów
od poniedziałku do piątku
od godziny 8:00 do 15:00.

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Wyszukaj

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony co roku 2 kwietnia.

Coroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zachęcić do podejmowania działań zaspokajających szczególne potrzeby osób z tym zaburzeniem oraz zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem.

Kolorem przewodnim tego dnia jest niebieski, dlatego na znak solidarności z osobami autystycznymi budynki w miastach podświetlane są na niebiesko. Kolor niebieski jest także dominującym motywem ubrań i kolorem wyróżniającym materiały informacyjne dotyczące autyzmu.

 

Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Wymagają specyficznych metod terapeutycznych. Większość osób autystycznych potrzebuje pomocy i wsparcia innych ludzi praktycznie przez całe życie.

 

Działania na rzecz osób z autyzmem.

Liczne działania w tym kierunku realizuje Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu, które prowadzi zleconą przez MOPS rehabilitację społeczną osób z autyzmem i zespołem Aspergera, głównie w formie klubów terapeutycznych. Stowarzyszenie prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci – „Uwaga dla Asa” jak i dla dorosłych – Klub „Po drodze”. Są to zajęcia przede wszystkim grupowe, wspierające funkcjonowanie osób autystycznych w różnych środowiskach i rolach społecznych, rozwijające umiejętność samoobsługi, samodzielność, kompetencje komunikacyjne i mowę. Stowarzyszenie zorganizowało również kilka lat temu kampanię „Kropka to dopiero początek”, zwracającą uwagę na problem autyzmu. Informacje na temat działań stowarzyszenia można znaleźć TUTAJ.

W ciągu ostatnich pięciu lat Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przekazał na tę działalność ponad ćwierć miliona złotych pochodzących z funduszu PFRON.

Inną wrocławską organizacją pomagającą osobom autystycznym, także wspieraną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jest Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, prowadzące przy ul. Jedności Narodowej popularną we Wrocławiu kawiarnię Cafe Równik.

Dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Miasto oraz MOPS w ostatnich latach stowarzyszenie prowadziło zajęcia grupowe i dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem niepełnosprawnością intelektualną, z zespołem Downa, a także zrealizowało cykl wykładów i warsztatów dotyczących autyzmu, zespołu Aspergera, integracji sensorycznej, terapii manualnej i utrzymania sprawności umysłowej. Odbiorcami były osoby dorosłe z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa ich rodziny oraz osoby związane z aktywizacją osób z niepełnosprawnościami.

 

Plany budowy specjalistycznego centrum.

W planach jest także budowa przy ul. Morawskiej Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla dorosłych osób z autyzmem. Zgodnie z założeniami opiekę znajdzie w nim 20 dorosłych osób z autyzmem z czego 5 osób będzie mogło skorzystać z pobytu całodobowego. Koszt inwestycji to kilka milionów złotych. Centrum ma powstać w ciągu kilku nadchodzących lat.

 

* * * * *

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który przygotowały studentki kierunku Terapia Zajęciowa na Akademii Wychowania Fizycznego Agata Golanowska i Wiktoria Nosewicz. Film jest elementem kampanii społecznej, której celem jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu. Film można oglądać w autobusach i tramwajach MPK Wrocław, a plakaty wiszą w kilkudziesięciu punktach we Wrocławiu.

https://www.youtube.com/watch?v=IMTRaMbqYPo

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij