logo BIP

PODSTAWOWE INFORMACJE

W SPRAWACH PILNYCH
OCZEKUJEMY NA PAŃSTWA TELEFONY
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
OD GODZINY 7.30 DO 19:00.
Kontakt: tel. 71 78 22 300 do 03

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
tel: 71 78 22 300 do 03
fax: 71 78 22 405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

 

 Kasy

Kasy przy ul. Strzegomskiej 6

są czynne od poniedziałku do piątku

od godziny 10:00 do 14:00.

W ostatni dzień miesiąca

kasy są czynne od godziny 10:00 do 12:00.

 

 Infolinia

tel. 71 78 22 322

 

 Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

 

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346

tel. 71 78 22 348

 

Karta Rodzina Plus

i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595

tel.  71 78 23 594

ul. Namysłowska 8 (Centrum Biznesu GRAFIT)

Biuro Obsługi Klienta, parter.

W okresie pandemii
biura przyjmują
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do 15.00. 

 

Powiatowy Zespół ds.

ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI             

tel. 71 78 22 360

tel. 71 78 22 362

tel. 71 78 22 363

e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316

Przyjmujemy klientów
od poniedziałku do piątku
od godziny 8:00 do 15:00.

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Wyszukaj

Biała duża grafika z napisem WROMIK - Wrocławski Informator Możliwości i KOrzyści dla osób z niepełnosprawnościami oraz logotypami Wrocławia, Wrocławia bez Barier, Mopsu, Katarynki i Promyka Słońca

1 października 2021 roku oficjalnie zaprezentowaliśmy nowe wydanie WROMIKa – Wrocławskiego Informatora Możliwości i Korzyści dla osób z niepełnosprawnościami.

Co to jest WROMIK?

WROMIK 2020 to aktualne kompendium wiedzy o możliwościach, jakie osobom z niepełnosprawnościami oferuje Wrocław. Opisuje pod kątem dostępności ponad 100 instytucji, obiektów i wydarzeń podzielonych na poszczególne kategorie. Każde z miejsc i wydarzeń jest szczegółowo opisane i zilustrowane piktogramami. WROMIK wymienia także 70 wrocławskich organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Informator jest dostępny w formie książkowej – w wersji podstawowej oraz wersji łatwej do czytania. Jest dostępny również w wersji pdf do pobrania ze stron internetowych ośrodka i fundacji. Wersje książkowe przygotowała Fundacja „Promyk Słońca”.

WROMIK Powstał dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Fundacji „Promyk Słońca” oraz Fundacji Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji “KATARYNKA”

Szczegółowe informacje o WROMIKu można znaleźć na naszej stronie: https://www.mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/wromik

 

W czasie konferencji prasowej o informatorze opowiedziały osoby zaangażowane w tworzenie WROMIKa oraz zaproszeni goście.

Co o WROMIKu mówią urzędnicy i twórcy?

Michał Piechel, Społeczny Doradca Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami: Jest to kolejny element całościowych działań miasta, prowadzonych pod szyldem Wrocław Bez Barier, jest niezbędny dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

Anna Jeżowska-Siwek, Fundacja „Promyk Słońca”: Wersja łatwa do czytania i rozumienia została przygotowana specjalnie na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną, chociaż nie tylko one z niej korzystają. Korzystają z niej również osoby, które mają jakikolwiek problem z rozumieniem zwykłych tekstów pisanych. Mogą być to osoby starsze, ale te informacje mogą być przydatne także dla osób głuchych, które nie znają dobrze gramatyki języka polskiego, a konstrukcje stylistyczne i gramatyczne języka mówionego są dla nich niezrozumiałe. Ta publikacja jest przygotowana wg wszystkich standardów ETRu: tekst jest przygotowany w języku łatwym, czyli mamy krótkie, proste zdania, jest pisany dużą czcionką, mamy też zdjęcia i ilustracje. To nie są zwykłe obrazki, pomagające zrozumieć tekst, któremu towarzyszą. Taka wersja to unikat na skalę Polski, nikt dotąd nie przygotował takiego informatora miejskiego. Jesteśmy z niego dumny i mamy nadzieję, że będzie bardzo użyteczny.

Justyna Mańkowska, Fundacja KATARYNKA: WROMIK ma skrót audiowizualny działów, które są w wersji papierowej: edukacja, komunikacja, kultura, co gdzie załatwić. Filmy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest w nich aufiodeskrypcja, oraz tłumacz języka migowego. Polecamy również dzielenie się tymi filmikami.

Andrzej Mańkowski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: Chciałem się bardzo mocno ukłonić fundacji katarynka i Promyk Słońca za wspaniałą współpracę. Chciałem zwrócić Państwa uwagę, że nie ma drugiej takiej publikacji w Polsce, tak szerokiej i tak dostępnej. Stawialiśmy na to, żeby osoby głuche, niewidome, osoby, które maja problemy z poruszaniem się, problemy z koncentracja mogły samodzielnie korzystać z Wrocławia. To jest dla nas bardzo ważne. Ale niechcielibysmy się tez ograniczać do tego, że WROMIK jest tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby o różnych specjalnych potrzebach mogą z niego doskonale skorzystać, mamy z dziećmi, kobiety w ciąży, podróżni, którzy mają ciężkie bagaże znajdą tam informacje przydatne do tego, by w komfortowych warunkach móz skorzystać z komunikacji czy różnych miejsc we Wrocławiu. Rocznie obsługujemy ok 20 tysięcy klientów z niepełnosprawnościami. Bardzo nam zależy na tym, by nasi klienci korzystali z naszych usług w komfortowych warunkach i samodzielnie.

A co mówią o nim użytkownicy?

Film z konferencji można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/mopswroclaw/videos/293401605619635/ i tutaj https://youtu.be/bTbBYO236rA

Agata Roczniak, poruszająca się na wózku: Wyjście z domu wymaga od takiej osoby jak ja, która ma ograniczenia ruchowe, pełnego przygotowania. Taka publikacja jest dla mnie kompendium wiedzy i narzędziem, które zabiera strach, że sobie nie poradzę. Wspaniale, że są tutaj opisane nie tylko urzędy, ale również rozrywka, której przecież każdy potrzebuje: kina, muzea, obiekty sportowe. Dzięki WROMIKowu mogę się dowiedzieć, czy jestem w stanie zaparkować pod danym obiektem, czy mogę liczyć na pomoc obsługi, czy są dostosowane toalety. Mogę się też dowiedzieć, jakie mam prawa, gdzie zadzwonić i gdzie się udać, żeby wyrobić dany dokument. Te informacje są tez bardzo ważne dla osób, które się nami opiekują, bo mogą się wcześniej z nimi zapoznać. Jest tu wszystko, a jednak ilość informacji nie jest przytłaczająca. Taki przewodnik powinien być w każdym mieście. Cieszę się, że Wrocław jest znowu miastem godnym naśladowania.

Andrey Tikhonov, osoba z niepełnosprawnością wzroku: Jestem użytkownikiem różnych współczesnych technologii, które uławiają życie i przywracanie sprawności. Jednak często jest tak, że wyszukiwanie informacji zajmuje dużo czasu, ponieważ są porozrzucane po różnych stronach internetowych i nie jest łatwo je znaleźć. Moim zdaniem zebranie ich w jednym miejscu jest pomysłem bardzo przydatnym. Zaznajomiłem się z WROMIKiem i zapoznałem się z filmikami. Podoba mi się, że mają różne dźwięki i jest w nich audiodeskrypcja, dzięki której dowiedziałem się rzeczy, których wcześniej nie wiedziałem. Ważne tez jest, że dostępne są różne formy WROMIKA – mogę przeczytać WROMIK w pliku pdf, mogę posłuchać, mogę obejrzeć – to bardzo przydatne.

Anna Baranowska, osoba z niepełnosprawnością intelektualną: Dla mnie przewodnik jest napisany w łatwy sposób, dzięki niemu łatwiej się poruszać po Wrocławiu, poznać różne instytucje. Służy osobom i asystentom. Dla mnie byłby również dużym ułatwieniem przy zapraszaniu do Wrocławia gości z innych miejsc. Warto byłoby również stworzyć taki przewodnik w języku angielskim, by promować go nie tylko w skali Polski, ale też za granicą.

Anna Brzegowa-Jabczyk, mama głuchego dziecka: Jako mama dorastającego nastolatka uważam, że ta pozycja jest trafiona w dziesiątkę. Syn chciałby być bardzo samodzielny i chciałby sam wiedzieć, jak i gdzie załatwić daną sprawę. Tutaj znajdzie wszelkie informacje. Filmiki są dobre, ponieważ młodzi ludzie, którzy chcą być nowocześni wolą filmy. Książka jest oldschoolowa i nie cieszy się uwagą, ale film jest rewelacyjny. Łatwe teksty są bardzo dobre dla osób głuchych, ponieważ dla nich pierwszym językiem jest polski język migowy. A język polski jest trudny. Bardzo pomagają również piktogramy. Jest to narzędzie idealne dla osób głuchych.

Galeria zdjęć z konferencji prasowej

 

Skąd wziąć WROMIK?

Drukowany informator w wersji podstawowej oraz z tekstem łatwym do czytania i rozumienia (ETR) można otrzymać bezpłatnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu, w Dziale Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, ul. Strzegomska 6, pokój 25 (parter).

WROMIK 2020 w formacie pdf w obu wersjach można pobrać:

Wersji papierowej towarzyszy 16 przygotowanych przez Fundację KATARYNKA filmów z lektorem, audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem w języku migowym – PJM, umieszczonych na kanale YouTube:

 

Informacje ujęte we WROMIKu podzielone są na 8 części:

  1. Wrocław bez Barier – ważne adresy
  2. Gdzie i jak uzyskać podstawowe wsparcie?
  3. Zdrowie
  4. Komunikacja
  5. Edukacja
  6. Kultura
  7. Sport i rekreacja
  8. Organizacje pozarządowe we Wrocławiu

WROMIK 2020 to poradnik – znajdują się w nim informacje o tym gdzie i w jaki sposób można załatwić ważne sprawy, kto może udzielić bezpłatnej pomocy i jakie uprawnienia w dziedzinie edukacji, zdrowia, pomocy społecznej, transportu mają osoby z niepełnosprawnościami. WROMIK to kompendium wiedzy o wsparciu, jakim służyć może Wrocław i działające w nim organizacje pozarządowe.

WROMIK 2020 to adresownik – są w nim niezbędne kontakty, numery telefonów, adresy e-mail, stron internetowych, budynków.

WROMIK 2020 to również przewodnik po ofercie kulturalno-rozrywkowej miasta, z uwzględnieniem różnych potrzeb mieszkańców, opisanej tak, by nie było wątpliwości, czy dane miejsce jest dostępne dla wszystkich i czy jego oferta uwzględnia specyficzne wymagania osób z niepełnosprawnościami.

O wydaniach WROMIKa

Wydanie I zostało przygotowane w ramach projektu „SAMO-Dzielni” realizowanego
przez Fundację „Promyk Słońca” w partnerstwie z Gminą Wrocław – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu w latach 2017-2019, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Wydanie II zostało przygotowane w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków Gminy Wrocław na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzial_Prasowy/WROMIK2020/Konferencjafoto

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij