Osoby niewidome i słabowidzące również oglądają filmy, chodzą do teatru, kina czy na mecze i wystawy. Jest to możliwe dzięki audiodeskrypcji, która przekazuje drogą słuchową opis treści widocznych na ekranie, scenie, płótnie. Stworzenie takiego opisu wymaga pewnej techniki. Jak stworzyć dobrą audiodeskrypcję?
Powstają różne standardy tworzenia audiodeskrypcji, które umożliwiają między innymi ujednolicenie praktyki osób tworzących audiodeskrypcję. Uczestnicy szkolenia poznają reguły i zasady oraz norm,y które pomagają audiodeskryptorom tworzącym opisy do produkcji audiowizualnych, teatralnych, a także eksponatów muzealnych i dzieł sztuki.
Szkolenia są skierowane do pracowników instytucji kultury, dla których organizatorem jest Miasto Wrocław lub Województwo Dolnośląskie.
Grupa 1, Audiodeskrypcja dzieł sztuki i eksponatów muzealnych:
Dwudniowe zajęcia online
6-7 grudnia 2021, godz. 9:00-15:00
Grupa 2, Audiodeskrypcja filmowa i materiałów promocyjnych:
Dwudniowe zajęcia online
8-9 grudnia 2021, godz. 9:00-15:00
Grupa 3: Audiodeskrypcja teatralna i wydarzeń na żywo:
Dwudniowe zajęcia online
13-14 grudnia 2021, godz. 9:00-15:00
Fundacja Katarynka - otwiera przestrzeń kultury, sportu i kinematografii osobom niewidomym i niesłyszącym. Prowadzi działalność ekspercką, wspierając instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne. Zajmuje się też audiodeskrypcją na stadionach. Flagowym projektem Fundacji jest ADAPTER.PL - portal filmowy dla osób niewidomych i niesłyszących.
Projekt Dostępne instytucje kultury - Dolny Śląsk jest realizowany w ramach programu Edukacja Kulturalna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Szczegóły oraz kontakt pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScWD6qhsMc8ZuBmpyDHxUaNL8--KT9EElos0JefgUX3rK4Wzw/viewform