8 marca, w Dzień Kobiet, oficjalnie otworzyliśmy nową siedzibę Schroniska Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet, która mieści się przy ul. Sołtysowickiej. Schronisko działa już ponad 30 lat, przez ten czas schronienie i pomoc znalazło w nim blisko 5 tysięcy kobiet.
Schronisko dla bezdomnych kobiet jest prowadzone przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i świadczy nieprzerwaną pomoc przez cały rok. Każda kobieta, która trafia do schroniska, może liczyć na kompleksowe wsparcie: schronienie, wyżywienie, usługi higieniczne, odzież, pomoc psychologiczną, aktywizację społeczną a także pomoc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z kryzysu bezdomności.
Schronisko w nowej lokalizacji
Schronisko działa od 1992 roku i jest to już trzecia jego lokalizacja. Najpierw mieściło się przy ulicy Złotostockiej 24, następnie – przez 23 lata - przy ulicy Strzegomskiej. A w litym tego roku, by poprawić warunki mieszkalne i spełnić standardy, mieszkanki przeniosły się do budynku przy ul. Sołtysowickiej 21 F. Nowe miejsce to ponad 600 m2 powierzchni, w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienki, winda, pokoje dla mieszkanek, pracownia plastyczna, świetlica, kuchnia wraz z zapleczem i pomieszczenia gospodarcze. Budynek przy Sołtysowickiej może zapewnić dach nad głową 52 kobietom, ale obecnie mieszka tam 36 kobiet.
Pomoc dla kobiet w kryzysie bezdomności
Oprócz dachu nad głową i zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkanki mają zapewnioną różnego rodzaju pomoc specjalistyczną i zajęcia aktywizujące. Na kobiety otrzymują pomoc psychologiczną i prawną, otrzymują szerokie wsparcie w zakresie poszukiwania pracy, mieszkania, dostępu do placówek służby zdrowia, mogą brać udział w spotkaniach grup AA. Na terenie schroniska prowadzone są zajęcia i warsztaty: m.in. kulinarne, plastyczne, filmowe. Wiele wydarzeń, występów, zbiórek, koncertów odbywa się we współpracy z lokalną społecznością. Panie biorą udział w wielu różnych zajęciach wzmacniających aktywność społeczną a ostatecznym celem wszelkich działań jest wyjście z bezdomności i odzyskanie samodzielności życiowej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym o schronisku opowiadają jego mieszkanki i pracownicy.
Kilka słów o bezdomności
„Często nasze wyobrażenie o osobach w kryzysie bezdomności jest błędne i powierzchowne. Są to osoby, które straciły dach nad głową i spokój życia – a ich losy są dla innych trudne do wyobrażenia. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie miejsc, dzięki którym stają na nogi, odzyskują bezpieczeństwo i nadzieję na lepszą przyszłość – i to jest właśnie jedno z takich miejsc” – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
„Gdy jest się osobą biedną, uzależnioną, samotną czy ofiarą przemocy, bardzo łatwo stracić sens życia i wiarę w to, że można poradzić sobie z problemami. Takie właśnie kobiety w naszym schronisku znajdują chwilę wytchnienia i bezpieczną przystań, aby odnaleźć w sobie siłę i ponownie stanąć na nogi”– mówi Rafał Peroń, Prezes Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
„Straciłam dach nad głową, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa, stanęłam na rozdrożu - zostałam z walizką na ulicy. Podjęłam decyzję i przyszłam tutaj, chociaż nie było to dla mnie łatwe. Ale mam zamiar pójść do pracy, usamodzielnić się i opuścić schronisko” – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet.
„Trafiłam tu, bo w domu spotkała mnie przemoc. Uciekłam. Dobrze, że się uratowałam. Poczułam się tutaj bezpiecznie i nie żałowałam niczego, bo pomogła mi od razu pani kierownik. To jest teraz mój dom ”– podkreśla pani Krystyna, inna mieszkanka Schroniska.
Osoby w kryzysie bezdomności we Wrocławiu
We Wrocławiu jest ponad 900 osób w kryzysie bezdomności, z czego około 200 to kobiety. W większości są to osoby przebywające w placówkach. Bardzo rzadko powodem bezdomności konkretnej osoby jest tylko jeden czynnik. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie przyczyn - bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego.
We Wrocławiu działa łącznie 13 placówek dla osób w kryzysie bezdomności – 11 schronisk, ogrzewalnia i noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie miasta (Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) przez organizacje pozarządowe, m.in.: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeznacza ponad 9 milionów złotych rocznie na pomoc osobom w kryzysie bezdomności.