logo BIP

Podstawowe informacje

W sprawach pilnych oczekujemy na Państwa telefony
od poniedziałku do piątku
od godziny 7:30 do 19:00
tel. 71 78 22 300 do 03

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
tel: 71 78 22 300 do 03
fax: 71 78 22 405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

Kasy

Kasy przy ul. Strzegomskiej 6

są czynne od poniedziałku do piątku

od godziny 10:00 do 14:00.

W ostatni dzień miesiąca

kasy są czynne od godziny 10:00 do 12:00.

Infolinia

tel. 71 78 22 322

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346

tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
(Centrum Biznesu GRAFIT),
Biuro Obsługi Klienta, parter.

Biuro przyjmuje:

w poniedziałek, wtorek, środę i piątek

od godziny 8.00 do 15.00;

w czwartek od godziny 8.00 do 16.30.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360

tel. 71 78 22 362

tel. 71 78 22 363

e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316

Przyjmujemy klientów
od poniedziałku do piątku
od godziny 8:00 do 15:00.

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności na podstronie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Wyszukaj

8 marca, w Dzień Kobiet, oficjalnie otworzyliśmy nową siedzibę Schroniska Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet, która mieści się przy ul. Sołtysowickiej. Schronisko działa już ponad 30 lat, przez ten czas schronienie i pomoc znalazło w nim blisko 5 tysięcy kobiet.

Schronisko dla bezdomnych kobiet jest prowadzone przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i świadczy nieprzerwaną pomoc przez cały rok. Każda kobieta, która trafia do schroniska, może liczyć na kompleksowe wsparcie: schronienie, wyżywienie, usługi higieniczne, odzież, pomoc psychologiczną, aktywizację społeczną a także pomoc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z kryzysu bezdomności.

Schronisko w nowej lokalizacji

Schronisko działa od 1992 roku i jest to już trzecia jego lokalizacja. Najpierw mieściło się przy ulicy Złotostockiej 24, następnie – przez 23 lata - przy ulicy Strzegomskiej. A w litym tego roku, by poprawić warunki mieszkalne i spełnić standardy, mieszkanki przeniosły się do budynku przy ul. Sołtysowickiej 21 F. Nowe miejsce to ponad 600 m2 powierzchni, w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienki, winda, pokoje dla mieszkanek, pracownia plastyczna, świetlica, kuchnia wraz z zapleczem i pomieszczenia gospodarcze. Budynek przy Sołtysowickiej może zapewnić dach nad głową 52 kobietom, ale obecnie mieszka tam 36 kobiet.

Pomoc dla kobiet w kryzysie bezdomności

Oprócz dachu nad głową i zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkanki mają zapewnioną różnego rodzaju pomoc specjalistyczną i zajęcia aktywizujące. Na kobiety otrzymują pomoc psychologiczną i prawną, otrzymują szerokie wsparcie w zakresie poszukiwania pracy, mieszkania, dostępu do placówek służby zdrowia, mogą brać udział w spotkaniach grup AA. Na terenie schroniska prowadzone są zajęcia i warsztaty: m.in. kulinarne, plastyczne, filmowe. Wiele wydarzeń, występów, zbiórek, koncertów odbywa się we współpracy z lokalną społecznością. Panie biorą udział w wielu różnych zajęciach wzmacniających aktywność społeczną a ostatecznym celem wszelkich działań jest wyjście z bezdomności i odzyskanie samodzielności życiowej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym o schronisku opowiadają jego mieszkanki i pracownicy.

Kilka słów o bezdomności

„Często nasze wyobrażenie o osobach w kryzysie bezdomności jest błędne i powierzchowne. Są to osoby, które straciły dach nad głową i spokój życia – a ich losy są dla innych trudne do wyobrażenia. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie miejsc, dzięki którym stają na nogi, odzyskują bezpieczeństwo i nadzieję na lepszą przyszłość – i to jest właśnie jedno z takich miejsc” – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

„Gdy jest się osobą biedną, uzależnioną, samotną czy ofiarą przemocy, bardzo łatwo stracić sens życia i wiarę w to, że można poradzić sobie z problemami. Takie właśnie kobiety w naszym schronisku znajdują chwilę wytchnienia i bezpieczną przystań, aby odnaleźć w sobie siłę i ponownie stanąć na nogi”– mówi Rafał Peroń, Prezes Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

 „Straciłam dach nad głową, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa, stanęłam na rozdrożu - zostałam z walizką na ulicy. Podjęłam decyzję i przyszłam tutaj, chociaż nie było to dla mnie łatwe. Ale mam zamiar pójść do pracy, usamodzielnić się i opuścić schronisko” – mówi pani Małgorzata, mieszkanka Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet.

„Trafiłam tu, bo w domu spotkała mnie przemoc. Uciekłam. Dobrze, że się uratowałam. Poczułam się tutaj bezpiecznie i nie żałowałam niczego, bo pomogła mi od razu pani kierownik. To jest teraz mój dom ”– podkreśla pani Krystyna, inna mieszkanka Schroniska.

Osoby w kryzysie bezdomności  we Wrocławiu

We Wrocławiu jest ponad 900 osób w kryzysie bezdomności, z czego około 200 to kobiety. W większości są to osoby przebywające w placówkach. Bardzo rzadko powodem bezdomności konkretnej osoby jest tylko jeden czynnik. Najczęściej wynika ona z wielu, często nakładających się na siebie przyczyn - bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego.

We Wrocławiu działa łącznie 13 placówek dla osób w kryzysie bezdomności – 11 schronisk, ogrzewalnia i noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie miasta (Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) przez organizacje pozarządowe, m.in.: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeznacza ponad 9 milionów złotych rocznie na pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij