Dla wielu dzieci, które nie mogą wychowywać się we własnych rodzinach, jedyną alternatywą umieszczenia w instytucjonalnej formie pieczy zastępczej są wykwalifikowane rodziny zastępcze, w których podopieczni otrzymują zindywidualizowaną opiekę oraz szansę nauczenia się odpowiedniego funkcjonowania w rolach społecznych. Udział w szkoleniu dla kandydatów na opiekunów zastępczych stanowi wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju możliwość przymierzenia się do roli rodzica zastępczego, przygotowania siebie i swojej rodziny do nowych obowiązków oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji.
Rola rodzica zastępczego wymaga zaangażowania, poświęcenia i cierpliwości, ale też odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Zadaniem rodzica zastępczego jest zaspokajanie potrzeb dziecka oraz wzmocnienie i dbanie o relacje z rodziną naturalną, chyba, że sąd postanowi inaczej.
Kwalifikowanie kandydatów zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej
Osoby ubiegające się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej mogą uzyskać informacje osobiście w Zespole Realizacji Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej we Wrocławiu przy ul. Młodych Techników 58, pokój nr 12 lub 13, telefonicznie dzwoniąc na numery: 71 78 22 323, 71 78 22 412, 71 78 22 366 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Otrzymają wówczas zaproszenie na rozmowę wstępną, podczas której uzyskają ogólne informacje na temat rodzinnej pieczy zastępczej.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które:
Rodzina zastępcza spokrewniona |
|
Rodzina zastępcza niezawodowa |
|
Rodzina zastępcza zawodowa, Rodzinny dom dziecka |
|
Szkolenie kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe oraz prowadzących rodzinne domy dziecka
- Szkolenia kandydatów na rodzinę zastępczą odbywają się zgodnie z zatwierdzonymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej programami szkoleń, których celem jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą czy sposobami radzenia sobie z nimi.
- Szkolenie przygotowuje kandydatów do sprawowania opieki i wychowania dzieci, zaspokojenia ich potrzeb rozwojowych i kompensacji opóźnień, wspierania więzi dziecka z rodziną naturalną, zapewnienia dziecku nawiązania bezpiecznych, pozytywnych i trwałych więzi.
- Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, w zakresie praw dziecka, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach i kompetencjach instytucji wspierających.
- Szkolenie odbywa się metodą warsztatową i trwa około trzech miesięcy.
- Po ukończeniu szkolenia i przejściu badań psychologicznych Kandydaci pozytywnie ocenieni przez zespół szkolący otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne
- Kandydaci zamieszkujący na terenie Wrocławia mogą skorzystać z nieodpłatnych szkoleń, które prowadzą:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, wg programu RODZINA
Ośrodek Adopcyjny Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej, wg programów PRIDE oraz RODZINA.