logo BIP

MOPS informacja

W OKRESIE PANDEMII NA PAŃSTWA TELEFONY W SEKRETARIACIE

OCZEKUJEMY DO GODZINY 19:00. (PN.-PT.)

Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03

Sekretariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław ul. Strzegomska 6
Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03
fax (071) 78-22-405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

Kasy przy ul.Strzegomskiej 6 czynne od pn.do pt.

w godzinach 10:00 - 14:00 

Uwaga! za wyjątkiem ostatniego dnia miesiąca -

kasy czynne od 10:00-12:00

INFOLINIA

  tel. 71 782 23 22

Świadczenia rodzinne, 500+ oraz 300 +

   tel. 71 799 92 74

   tel. 71 782 23 26 (wypłata)

DODATKI MIESZKANIOWE

    tel. 71 782 23 46

    tel. 71 782 23 48

KARTA RODZINA PLUS i
KARTA DUŻEJ RODZINY

    tel.  (71) 78 23 595

    tel.  (71) 78 23 594

   ul. Strzegomska 6, pokój 26
 Obsługa klientów w okresie pandemii:

Przyjmujemy klientów od poniedziałku

do piątku od godziny 8.00 do 15.00. !

 

POWIATOWY ZESPÓŁ DS. ORZEKANIA  NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI                  

SIEDZIBA ZESPOŁU:

Wrocław 53-661 Pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro
Obsługa klientów pokój nr 316, od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00.
Informacja telefoniczna: 071 78 22 360, 071 78 22 362, 071 78 22 363

Adres e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Wyszukaj

logo projektu UE herb Dolnego Śląska, Flaga Polski Flaga UE

 We wrześniu rozpoczęliśmy w projekcie „PAS-ja” realizację Inicjatyw społecznych – wydarzeń wspierających rozwój i integrację społeczności lokalnych, poprawiających jakość zamieszkiwanego otoczenia, zaspokajających potrzeby mieszkańców.

W ramach projektu Inicjatywy przeprowadzają (lub aktywnie biorą w nich udział) uczestnicy projektu, na zakończenie treningów aktywności społecznej. Celem tych treningów jest przełamywanie obaw uczestników przed pełnym udziałem w życiu społecznym, wyzwolenie w nich potrzeby angażowania się w sprawy najbliższego otoczenia, przygotowanie ich do organizacji wydarzeń na rzecz społeczności lokalnej. Organizacja Inicjatyw jest możliwością sprawdzenia w praktyce pozyskanych podczas treningu umiejętności oraz zaistnienia przez uczestników w społeczności lokalnej. 

We wrześniu Inicjatywy przeprowadzili uczestnicy II tury Programów Aktywności Lokalnej: "PAS-ja na Przedmieściu Świdnickim 2”, „PAS-ja Huby i okolice” oraz „PAS-ja przeciw przemocy”. Oto ich krótkie podsumowanie:

Program Aktywności Lokalnej "PAS-ja na Przedmieściu Świdnickim 2” (ZTPS 1)

5 września 2020 roku uczestnicy PAL „PAS-ja na Przedmieściu Świdnickim 2”  przy współpracy z Fundacją Sensor, jej podopiecznymi oraz w jej siedzibie przy ul. Zachodniej 1, przeprowadzili inicjatywę społeczną pod nazwą „Stop przemocy wobec zwierząt”. Inicjatywa była zwieńczeniem treningu: „Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz”.

Celem inicjatywy było uwrażliwienie Wrocławian na los zwierząt oraz edukacja w zakresie możliwości podjęcia działań i zaangażowania się na rzecz wrocławskich schronisk dla zwierząt. Działanie to zrealizowano poprzez wykonanie przypinek i ekologicznych toreb z hasłami inicjatywy a następnie rozdanie ich okolicznym mieszkańcom. Dodatkowo mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjne ze schroniska przy ul. Ślazowej oraz naklejki samochodowe z wizerunkami zwierząt i hasłem „Nie krzywdź”. W związku z obostrzeniami związanymi z trwającą epidemią, Inicjatywa miała zwężony charakter – uczestnicy wręczali materiały edukacyjne przed Fundacją oraz w najbliższej okolicy, zamiast wcześniej planowanej wspólnej imprezy z mieszkańcami społeczności lokalnej.

Przeprowadzenie inicjatywy było dla uczestników PAL "PAS-ja na Przedmieściu Świdnickim 2” okazją do przełamania swoich ograniczeń, pogłębienia relacji społecznych, wzmocnienia umiejętności interpersonalnych. Przede wszystkim jednak, uczestnicy projektu świetnie się bawili, co pokazało im, że podejmowanie wspólnych działań na rzecz wyższego społecznego celu czy wspólnej sprawy nie musi być trudne i nudne, ale jest też okazją do spędzenia czasu w świetnym towarzystwie i doskonałej atmosferze.

Program Aktywności Lokalnej "PAS-ja Huby i okolice” (ZTPS 5)

Uczestnicy PAL "PAS-ja Huby i okolice” zaangażowali się we wrześniu w dwa wydarzenia o charakterze lokalnym.  

  1. Zielona przestrzeń wypoczynku przy Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej”.

11 września odbyła się główna Inicjatywa społeczna w ramach PAL "PAS-ja Huby i okolice”. Była ona zwieńczeniem „Treningu tworzenia inicjatyw społecznych”, podczas którego uczestnicy zdobywali wiedzę z zakresu tworzenia projektów
i przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej.

Inicjatywa została przeprowadzona przez uczestników wspólnie
z  pensjonariuszami Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” i polegała na nasadzeniu zieleni wokół jego siedziby przy ul. Ciepłej 15b. 

W efekcie część terenu DDP została pięknie zagospodarowana różnorodnymi gatunkami roślin. Powstało miejsce spotkań i relaksu, gdzie pensjonariusze Domu Pomocy, a także mieszkańcy Hub i okolic oraz osoby odwiedzające DDP mogą odpocząć wśród zieleni.

Miejsca takie są na wagę złota i pełnią bardzo ważne funkcje we współczesnym mieście, wprowadzając estetykę i urozmaicenie niezbędne do tego, by wśród szkła, betonu i asfaltu żyło nam się lepiej.

Stanowią też bazę do rozwijania życia społecznego – wspólnych spotkań czy imprez plenerowych. Pierwszą okazją do tego było zakończenie prac przy tworzeniu tej zielonej przestrzeni, które zakończyło się wspólnym grillowaniem wszystkich zaangażowanych „ogrodników”

Zarówno udział w treningu jak i Inicjatywie przyniósł uczestnikom wiele korzyści. Poprzez wspólne działanie i współpracę sprawdzali się w różnych rolach, co dało szansę na autorefleksję, zainspirowało do odkrycia siebie na nowo – m.in. jako osoby uczestniczące w życiu społecznym i zaangażowane w sprawy społeczności lokalnej.

  1. „Senioriada” w Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej”.

Czas pandemii wymusił na nas izolację społeczną. Jednak chęć rozmów, potrzeba bycia blisko drugiego człowieka i spędzenia czasu wśród ludzi życzliwych, nie przeszkodził uczestnikom PAL „PAS-ja Huby i okolice”, pensjonariuszom Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” przy ul. Ciepłej 15b, oraz pensjonariuszom trzech Dziennych Domów Pomocy we Wrocławiu w integracji w ramach imprezy pn. „Senioriada”.

Udział w zabawie „Jaka to melodia”, licznych konkursach, zadaniach w podgrupach były okazją na wykazanie się szybkością, sprawnością, kreatywnością i pokazały jak dużo w seniorach wigoru, radości, chęci i potrzeby bycia w relacji z ludźmi.

Uczestnicy PAL „PAS-ja Huby i okolice” stali się inicjatorami i współorganizatorami spotkania. Po raz kolejny mieli okazję do rozwijania aktywności i kompetencji społecznych, pokonywanie własnych ograniczeń i sprawdzenie się w zupełnie nowych zadaniach i rolach.

Program Aktywności Lokalnej "PAS-ja Przeciw Przemocy” (ZTPS 6)

Przeraża mnie nie przemoc nielicznych, ale cisza wielu.

Martin Luther King, Jr.

W ramach Inicjatywy społecznej 24 września 2020 roku na terenie Kawiarni Stara Piekarnia przy ul. Krzywoustego 310, odbył się happening pod nazwą „Psie Pole Przeciw Przemocy”. Współorganizatorami wydarzenia byli: Zespół Terenowej Pracy Socjalnej Nr 6 MOPS (w tym uczestnicy PAL "PAS-ja Przeciw Przemocy”), Kawiarnia Stara Piekarnia, Fundacja Znacznie Więcej oraz Fundacja Opieka I Troska.

Główmy celem happeningu było zwrócenie uwagi lokalnych mieszkańców na problematykę przemocy w rodzinie, począwszy od zwiększenia świadomości nt. występowania różnych form przemocy (przemoc psychiczna, przemoc fizyczna), a skończywszy na zachęceniu świadków i potencjalnych świadków przemocy do reagowania i zgłaszania tego typu aktów do odpowiednich organów. Przez całe wydarzenie, w ramach uruchomionego Punktu Informacyjnego, do dyspozycji mieszkańców byli pracownicy socjalni MOPS Wrocław oraz psycholog  Fundacji Opieka I Troska. Porad udzielano bezpłatnie.

Głównym punktem wydarzenia był warsztat malarski, podczas którego uczestnicy PAL „PAS -ja Przeciw Przemocy” stworzyli samodzielnie mini mural. Powstałe dzieło jest wspólnym przesłaniem dla świata i sprzeciwem wobec przemocy.

Przed nami kolejne Inicjatywy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij