logo BIP

MOPS informacja

W OKRESIE PANDEMII NA PAŃSTWA TELEFONY W SEKRETARIACIE

OCZEKUJEMY DO GODZINY 19:00. (PN.-PT.)

Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03

Sekretariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław ul. Strzegomska 6
Kontakt: tel. (071) 78-22-300 do 03
fax (071) 78-22-405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

Kasy przy ul.Strzegomskiej 6 czynne od pn.do pt.

w godzinach 10:00 - 14:00 

Uwaga! za wyjątkiem ostatniego dnia miesiąca -

kasy czynne od 10:00-12:00

INFOLINIA

  tel. 71 782 23 22

Świadczenia rodzinne, 500+ oraz 300 +

   tel. 71 799 92 74

   tel. 71 782 23 26 (wypłata)

DODATKI MIESZKANIOWE

    tel. 71 782 23 46

    tel. 71 782 23 48

KARTA RODZINA PLUS i
KARTA DUŻEJ RODZINY

    tel.  (71) 78 23 595

    tel.  (71) 78 23 594

   ul. Strzegomska 6, pokój 26
 Obsługa klientów w okresie pandemii:

Przyjmujemy klientów od poniedziałku

do piątku od godziny 8.00 do 15.00. !

 

POWIATOWY ZESPÓŁ DS. ORZEKANIA  NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI                  

SIEDZIBA ZESPOŁU:

Wrocław 53-661 Pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro
Obsługa klientów pokój nr 316, od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00.
Informacja telefoniczna: 071 78 22 360, 071 78 22 362, 071 78 22 363

Adres e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Wyszukaj

logo program pasja

 Zakończenie projektu „PAS-ja” przypadło na trudny czas zaostrzonych rygorów związanych z trwającą epidemią sars-cov-19. Zespołom, które na ten czas zaplanowały Inicjatywy społeczne, przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem: wyzwolenia energii i zaangażowania uczestników projektu w panującej atmosferze zagrożenia, przeprowadzenia działań na rzecz społeczności lokalnej bez jej udziału, zapewnienia bezpiecznych warunków organizacyjnych podczas Inicjatyw.

 Pomimo utrudnień, w listopadzie i grudniu 2020r odbyły się 4 ostatnie Inicjatywy w ramach 4 Programów Aktywności Lokalnej. Ich zakres był nierzadko ograniczony, jednak prowadzący podjęli wszelkie wysiłki, aby uczestnicy projektu w pełni zaangażowali się w działania społeczne oraz rozumieli ich sens i wagę – większe nawet w czasach wymuszonego dystansu społecznego i izolacji.   

 Program Aktywności Lokalnej „PAS-ja późnej dorosłości”.

Program Aktywności Lokalnej „PAS-ja późnej dorosłości” realizowany był przez Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 7 MOPS. Jego uczestnikami była grupa wrocławskich seniorów – osób, które z racji wieku oraz innych okoliczności, mogą doświadczać wykluczenia społecznego.

 Podczas projektowego Treningu Aktywności Społecznej, w ramach Inicjatywy społecznej, seniorzy zaprojektowali fotoksiążkę pt. „Późna dorosłość – wartość doświadczeń i wspomnień”. W ten sposób chcieli poddać weryfikacji stereotyp nieaktywnych i wycofanych z życia społecznego osób starszych i zaprezentować ich niezwykle istotną rolę w społeczeństwie – jako tych, którzy mogą podejmować różnorodne działania służące innymi, a przy tym dzielić się i wspierać ich swoim bogatym doświadczeniem. 

 Na 60 stronach książki znalazły się charakterystyki uczestników, ich obecnych pasji, zainteresowań, sposobów spędzania czasu wolnego, działań podejmowanych na rzecz innych. Nie zabrakło też tego, co seniorów bardzo buduje, tj. wspomnień z czasów dzieciństwa i młodości. Uczestnicy projektu podzielili się też swoimi marzeniami i tym, jak widzą swoją przyszłość.

 Książka okraszona została licznymi zdjęciami ilustrującymi aktywności podejmowane przez uczestników w ramach projektu „PAS-ja”. Wraz z barwnymi opisami stanowią doskonałą inspirację dla innych seniorów: w jaki sposób zagospodarować czas wolny, jak wzbogacać życie innych swoją obecnością i doświadczeniem, jak wytrwale i z uśmiechem pokonywać swoje ograniczenia, podejmować nowe wyzwania i aktywności, mówiąc krótko - uczestniczyć w pełnym życiu społecznym.

 W programie PAL (a tym samym na łamach książki) znalazły się treningi aktywizujące seniorów w różnych obszarach: ciała (zajęcia jogi), umysłu (trening pamięci, warsztat autobiograficzny, turniej gier towarzyskich i planszowych), kultury (zwiedzanie wrocławskich muzeów, wędrówka szlakiem krasnali, dyskusyjny klub filmowy), również kultury osobistej (trening savoir vivre), bezpieczeństwa (krótki kurs samoobrony), umiejętności praktycznych (warsztat robienia na drutach, szycia na maszynie), artystycznym (warsztat decoupage, zdobienia tortów, przygotowanie spektakli teatralnych), nowoczesnych technologii (poznawanie tajników komputerów, telefonów komórkowych, biletomatów, kas samoobsługowych, itp.), a także społecznym (wystawienie charytatywnych spektakli teatralnych, czytanie bajek przedszkolakom, wspólne gotowanie do lodówki społecznej). Wszystko to, i jeszcze trochę więcej, można zobaczyć w wydanej publikacji.

 Fotoksiążka została wydrukowana w 60 egzemplarzach. Poza uczestnikami projektu, trafi do organizacji pozarządowych i instytucji, które wspierały realizację PAL - w celu promocji działań związanych z aktywizacją społeczną seniorów.

 Więcej o PAL „PAS-ja późnej dorosłości”:  (https://www.mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/o-programie-pas-ja/aktywna-integracja-pas-ja/1466-program-aktywnosci-lokalnej-pas-ja-poznej-doroslosci)

 Program Aktywności Lokalnej „PAS-ja aktywnego życia 2”

 W dniach 16 i 18 listopada 2020 r. uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej „PAS-ja aktywnego życia 2” realizowanego w Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 4 przeprowadzili Inicjatywę, która była zwieńczeniem ich uczestnictwa w projekcie „PAS-ja”.

 W ramach pierwszego spotkania uczestnicy wykonali w 100% naturalne kosmetyki – lawendową sól do kąpieli oraz peelingi do ciała, a także ozdobne, ręcznie malowane  torby. Całość została pomysłowo zapakowana i w tej formie wzbogaciła paczki świąteczne przygotowane przez Partnera PAL - Radę Osiedla Powstańców Śląskich. Rękodzieła uczestników projektu, wraz z innymi niespodziankami przygotowanymi przez Radę Osiedla, trafią wkrótce do najbardziej potrzebujących mieszkańców okolicy.

 Podczas drugiego spotkania uczestnicy przygotowali wystawę zdjęć wykonanych przez siebie podczas projektowego treningu fotograficznego: dokonali wyboru najlepszych fotografii, zadbali o ich odpowiednią ekspozycję oraz aranżację sali wystawowej w ZTPS 4 przy ul. Oficerskiej. W tym dniu odbyła się również prezentacja ukazująca pełnię drogi przebytej przez uczestników na ścieżce szlifowania umiejętności fotograficznych.

 Obydwie części inicjatywy pozwoliły uczestnikom na wykorzystanie i podzielenie się z szerszą społecznością umiejętnościami, które rozwinęli w ramach projektu „PAS-ja”.

Spotkania były także doskonałą okazją do podsumowania całości przebiegu Programu Aktywności Lokalnej „PAS-ja aktywnego życia 2” i udziału w nim uczestników projektu.

 Więcej o PAL „PAS-ja aktywnego życia 2”:  (https://mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/o-programie-pas-ja/aktywna-integracja-pas-ja/1165-program-aktywnosci-lokalnej-pas-ja-aktywnego-zycia)

 Program Aktywności Lokalnej „PAS-ja na Ołbinie 2”.

PAL realizowany był przez ZTPS 3 MOPS.

 W ramach Inicjatywy społecznej, w duchu ekologicznej edukacji, uczestnicy PAL ozdobili ekologiczne torby bawełniane, którymi obdarują mieszkańców społeczności lokalnej. Zaprojektowali też fotoksiążkę, która dokumentuje ich udział w projekcie „PAS-ja”.  Podczas zajęć przeprowadzonych z zachowaniem reżimu sanitarnego nauczyli się podstaw animacji środowiskowej, które wykorzystają podczas imprez integracyjnych w społeczności lokalnej Ołbina po zakończeniu epidemii.

 Więcej o PAL „PAS-ja ana Ołbinie 2”:  (https://mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/o-programie-pas-ja/aktywna-integracja-pas-ja/1163-program-aktywnosci-lokalnej-pas-ja-na-olbinie)

Program Aktywności Lokalnej „PAS-ja na Wielkiej Wyspie 2.

PAL realizowany był przez ZTPS 3 MOPS.

 Uczestnicy PAL w ramach Inicjatywy społecznej wypracowali wspólnie wystawę własnych prac fotograficznych wykonanych podczas treningów. Wystawa pt. „Stój, poczekaj…” pozostanie do obejrzenia w Centrum Aktywności Lokalnej Zacisze-Zalesie-Szczytniki po ponownym udostępnieniu tego miejsca dla społeczności lokalnej. Efektem pracy uczestników jest również krótki reportaż filmowy o ich uczestnictwie w Projekcie, który będzie udostępniony w CAL po ustaniu pandemii.

 Więcej o PAL „PAS-ja ana Wielkiej Wyspie 2”:  (https://mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/o-programie-pas-ja/aktywna-integracja-pas-ja/1164-program-aktywnosci-lokalnej-pas-ja-na-wielkiej-wyspie)

 Okoliczności realizacji sporej części II tury projektu „PAS-ja” nie sprzyjały pełnemu rozwinięciu skrzydeł przez uczestników, dokładaliśmy jednak wszelkich starań, aby otrzymali oni odpowiednie wsparcie oraz napotkali liczne okazje do budowania umiejętności, które zaowocują pełniejszym udziałem w życiu społecznym.

 Zarówno wszystkim uczestnikom jak i kadrze biorącej udział w realizacji projektowych form wsparcia serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, pomysłowość, wytrwałość i niezłomność w pokonywaniu trudności, którą wykazali szczególnie w 2020r.

 Więcej o projekcie „PAS-ja: https://mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/o-programie-pas-ja

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij