logo BIPLogo Facebook

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

Lokalny Program Osłonowy to system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła: elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe. Program został przygotowany dla tych mieszkańców, dla których przeszkodą w wymianie kopciucha są przewidywane wyższe koszty ogrzewania. Wsparcie otrzymało już blisko 800 mieszkańców.

Urząd Miejski przygotował także inne dopłaty i zniżki dla osób wymieniających piec na ogrzewanie ekologiczne.

A jesienią apeluje o bezpieczeństwo oraz kontrole instalacji i wentylacji, by zapobiegać zatruciu czadem.

Kto może się starać o dopłatę z Lokalnego Programu Osłonowego

O dopłatę może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który po 1 stycznia 2018 roku zlikwidował kopciucha lub jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej.

Składanie wniosków

Wnioski o dopłatę można składać w Zespołach Terenowej Pracy Socjalnej, czyli biurach terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

 Pod TYM LINKIEM możesz sprawdzić na mapie, do którego zespołu powinieneś się zgłosić (kliknięcie otworzy mapę w nowym oknie)

Dopłatę możesz otrzymać jeśli:

  • mieszkasz we Wrocławiu;
  • po 1 stycznia 2018 r. zamieniłeś piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne (elektryczne, gazowe, miejskie, olejowe);
  • zarabiasz mniej niż 2 640 zł na osobę w rodzinie (3 855 zł jeżeli mieszkasz sam);
  • jesteś osobą fizyczną (firma nie otrzyma dopłaty).

Dokumenty, które należy złożyć:

  • wniosek wraz z załącznikami;
  • trzeba posiadać dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu;
  • dokument potwierdzający wielkość powierzchni użytkowej lokalu. W przypadku domów jednorodzinnych w razie braku dokumentu – oświadczenie wnioskodawcy o wielkości powierzchni użytkowej;
  • umowa z dostawcą energii.

 Dodatkowe informacje są na stronie: https://www.mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/lokalny-program-oslonowy

Wypłaty są dokonywane na podstawie decyzji. Dopłata przyznawana jest raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek. Wysokość wsparcia jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii, gazu).

Jak obliczyć wysokość dopłaty

Na stronie https://zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy działa kalkulator dopłat, który umożliwia w szybki i prosty sposób obliczenie  kwoty dopłaty. Wystarczy wpisać: termin wymiany ogrzewania, źródło ogrzewania, liczbę osób w mieszkaniu (domu), dochód netto, metraż lokalu, by otrzymać konkretną kwotę, która wpłynie na konto dostawcy ciepła. Do dyspozycji mieszkańców są także miejscy doradcy energetyczni  tel. 71 799 67 99.

Do tej pory wpłynęło już 760 wniosków, a Wrocław dopłacił w sumie blisko pół miliona złotych do rachunków za ogrzewanie mieszkańców. Lokalny Program Osłonowy obowiązuje do 30 czerwca 2023r.

Miasto proponuje również dopłaty do wymiany pieców, zwolnienia z czynszu oraz ulgi.

Program Zmień Piec – mniejsze dopłaty

2021 to ostatni rok najwyższych dopłat do wymiany pieca we Wrocławiu. Od stycznia kwota dotacji zmniejszy się o 3 tys. złotych. Wydział Środowiska i Rolnictwa realizuje już ponad  2300 wniosków.  Oprócz realizowania indywidualnych wniosków miasto podłącza również rekordową liczbę  budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej – do końca roku będzie to aż 118 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów.

Więcej informacji na temat programu Zmień Piec można znaleźć na stronie www.zmienpiec.pl.

Obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne nakłada na mieszkańców „uchwała antysmogowa”. Zgodnie z nią od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów, pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4, 5).

Apel o kontrolę urządzeń grzewczych i wentylacji

Początek sezonu grzewczego oznacza rosnące ryzyko pożarów i zatruć czadem w mieszkaniach oraz domkach jednorodzinnych.

Apelujemy o wzmożoną czujność i kontrole urządzeń grzewczych.

Przyczyny pożarów i zatruć czadem

Do pożarów dochodzi najczęściej w rezultacie wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń elektrycznych, gazowych oraz grzewczych.

Tlenek węgla powstaje w czasie procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne i jest lżejszy od powietrza, co sprawia, że gromadzi się głównie pod sufitem. To właśnie czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmując jego miejsce w hemoglobinie, a więc w czerwonych ciałkach. Przy długotrwałym oddziaływaniu powoduje śmierć. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych, wreszcie niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi (w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe). Stwierdzane przez kominiarzy w trakcie kontroli  powtarzają się co roku. Najczęściej są to zabrudzone i zatkane kratki wentylacyjne, samowolne przeróbki instalacji oraz spalanie śmieci, co niszczy piece i przewody kominowe.

Jak chronić się przed czadem

Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest właściwe użytkowanie instalacji grzewczej i dbanie o jej stan techniczny oraz regularne przeglądy. W mieszkaniach i lokalach, które są ogrzewane piecami i kotłami gazowymi, warto zainstalować czujnik tlenku węgla i dymu.

Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania, czyli jednostki miejskie zarządzające kamienicami gminnymi, apelują o zachowanie bezpieczeństwa przy wynajmowanych lokali. W gminnych budynkach trwają właśnie przeglądy przewodów kominowych. Jeśli mamy problem z ogrzewaniem lub kominem, zgłośmy sprawę zarządcy! To jeden z elementów walki z tlenkiem węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo.

Wszystkie kontrole kominiarze zaczynają od sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych ponad dachem. Potem przechodzą do mieszkań. W domach sprawdzana jest przede wszystkim wentylacja i podłączenia do urządzeń grzewczych. Kontrola zajmuje ok. 15 minut, a naprawdę może uratować komuś życie. Każda kontrola przewodu kominowego kończy się protokołem.

Miasto apeluje także do innych zarządców nieruchomości, by kwestie bezpieczeństwa traktowali priorytetowo.


PAMIĘTAJCIE!
* dobrze przewietrzajcie mieszkania
* nigdy nie zasłaniajcie kratek wentylacyjnych
* nie palcie w pomieszczeniach otwartym ogniem
* nie zostawiajcie urządzeń grzewczych bez nadzoru i zabezpieczenia
* korzystajcie z bezpiecznych urządzeń grzewczych
* pamiętajcie, że papieros to też źródło ognia
* nie trzymajcie w domu łatwopalnych substancji (farby, benzyna, rozpuszczalniki itp.)
* nie palcie śmieciami - to zwiększa zagrożenie zatruciem i pożarem
* zachowajcie czujność sąsiedzką: szybko reagujcie na dym, swąd, alarmujcie służby
* składowanie śmieci na korytarzach i strychach to też potencjalne źródło ognia
* zainstalujcie czujniki czadu – to skutecznie wykrywa zagrożenie

W razie podejrzeń o zagrożeniu natychmiast alarmujcie służby:
* Straż Pożarna - 998
* Pogotowie Ratunkowe - 999
* Numer alarmowy – 112

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij